Til sesongen 1944Til sesongen 1946

Sesongen 1945:

Drafn         Sparta        2-1
Drafn         Asker         4-1
Drafn         Mjøndalen     v Hurtigcup
Drafn         Drammens BK   v Hurtigcup
Drafn         Birkebeineren v Hurtigcup, vant fin. på pts
Drafn         Skiold        2-1
Mjøndalen     Drafn         4-1
Larvik Turn   Drafn         2-0
Drafn         Skeid         4-1
Kongsberg     Drafn         1-1
Drafn         Fredensborg   5-1
Kongsberg     Drafn         5-0
Drafn         Bragerøen     4-2
Drafn         Solberg       1-2  1. r. 
Drafn         Tofte         3-0
Drafn         Strømsgodset  1-3
Drafn         Ørn           3-1
Geithus       Drafn         2-0
Birkebeineren Drafn         1-1
Lyn           Drafn         4-1
Asker         Drafn         4-3
Falk          Drafn         3-1   
1. r.	Drafn–Strømsgodset  4–0
2. r.	wo
3. r.	Drafn–Stabæk 	    1–1	 1–3 eeo

Storserien

	Drafn–Grane	    2–1
	Drafn–Stabæk	    0–3
	Drafn–Strømsgodset  4–0
	Drafn–Stabæk	    1–3
	Drafn–B 14	    3–0	
	Drafn–Mjøndalen	    5–2

Fra idrettsmøsntringen i fredsåret.

Tilbake til hovedsiden


«Drafnlaget har hittil ikke akkurat spilt slik som vi ventet. At flere ting har gjort sitt til dette, kjenner vi til. Benskader og andre ting har satt flere av klubbens beste folk ut av betraktning for kortere eller lengre tid. Det tar sin tid å bygge opp etter fire–fem års opphold. Og der er huller å fylle, skal laget bli slagkraftig. Vi regner med at dette ikke kan bli gjort i denne sesong. Men en god lagstamme må vi kunne få frem, så klubben har noe å bygge på. I det hele tatt må vi arbeide på lenger sikt. Og gjør ledelsen det, så vil resultatene komme, om ikke før i 1946/47.»

Slik lød det den gangen. Sesongen ble jo startet sent, men ledelsen gjorde alt for at laget skulle få kamptrening. For 3 000 tilskuere spilte vi blant annet mot Mjøndalen og tapte. Derimot fikk Drafn-laget en fulltreffer i Drammens-cupen 8. juni, som er en av de mest omfattende cup-serier som er arrangert på Marienlyst. Laget var en passende blanding av gammelt og nytt, der spillere fra sesongen 1940/41 utgjorde stammen, og prestasjonene var lovende. Laget vant også Skiolds 35-årsjubileum.

I NM gikk det ikke godt. Vi ble slått av Solberg Sportsklubb i første runde i Solbergelven. Det var en skuffelse – en stor sådan, men Solbergs seier var fortjent.

«Nederlaget skapte en voldsom diskusjon i Drafn-kretser. Klubbens fotball, både hva opplegg og ledelse angår, ble satt i søkelyset. Det ble fra visse hold satt fram krav om trener og reorganisasjon av junioravdelingen, og i den anledning begynte Drafns Avis en innsamling til trenerfond. Nederlaget var en smekk, men håpet var at det ikke skulle ta knekken på Drafns fotball».

Selv om Drafn var ute av NM, ble det spilt fotball likevel. Blant annet hadde vi vår gamle «arvefiende» Ørn på besøk, og denne gang var vi avgjort de sterkeste og seiret 3–1. Vi tapte vår egen 35-årsjubileumskamp mot Lyn, som ble årets Norgesmester. Kampen var både underholdende og god, da laget vårt spilte sin beste match av året. I forbindelse med jubileet spilte også oldboyslaget mot Lyn og B-laget mot Frigg B, begge med tap.

Norgesmesterskapet 1945

3. runde
Kristiansund–Aalesund 	   2-1 	eeo
Årstad–Voss 		   1-0
Birkebeineren–Strømsgodset 0-3
Lisleby–Borg 		   2-0
Stavanger IF–Djerv 1919    3-1
Fram, Larvik–Fredrikstad   0-3
Frigg–Mjøndalen 	   1-3
Raufoss–Gjøa 		   1-1  eeo
Kvik, Trondheim–Wing 	   1-2
Lillestrøm–Vålerengen 	   1-0
Lyn–Sandefjord 	           5-0
Nydalen–Moss 	           1-1  eeo
Ranheim–Verdal 	           1-0
Sarpsborg–Vikersund 	   3-1
Skiold–Skeid 	           0-1
Start–Viking 	           2-2  eeo
Gjøa–Raufoss 	           6-3
Moss–Nydalen 	           1-1  eeo
Viking–Start 	           3-1
Nydalen–Moss 	           0-1  eeo (h/b?)
 
4. runde                             
Årstad–Stavanger IF 	   3-2
Fredrikstad–Lillestrøm 	  10-1
Gjøa–Kristiansund 	   3-4  eeo
Viking–Lisleby 	           0-6
Mjøndalen–Lyn 	           0-1
Moss–Strømsgodset 	   1-1  eeo
Skeid–Ranheim 	           7-1
Wing–Sarpsborg 	           2-6
Strømsgodset–Moss 	   0-1
 
Kvartfinale
Fredrikstad–Årstad 	   4-0 	(h/b?)
Lyn–Kristiansund 	   6-0
Lisleby–Moss 	           3-0
Sarpsborg–Skeid 	   4-3
 
Semifinale
Fredrikstad–Sarpsborg 	   3-0
Lyn–Lisleby 		   6-1
 
Finale
14/10:	
Fredrikstad–Lyn 	   1-1  eeo
28/10:	
Fredrikstad–Lyn 	   1-1  eeo
4/11:	
Lyn–Fredrikstad 	   4-0